Úvod > Aktivity > Environmentální výchova > Zahrada – okno do přírody

Zahrada – okno do přírody

Naše školní zahrada je malým oknem do přírody. Uprostřed městské zástavby, na malém prostoru, můžete spatřit přes 15 druhů stromů a keřů. K těm nejzajímavějším patří Douglaska tisolistá, která voní jako čerstvě oloupané pomeranče a citróny. Dominantou zahrady jsou jistě staré mohutné Duby letní a Olše lepkavé. Malý ovocný sad tvoří jabloně, které plodí chutná jablka. Přírodní charakter zahrady, bez velkých úprav a zásahů, nabízí prostor k životu a růstu pro mnoho druhů živočichů i rostlin. Jarní měsíce patří k těm nejpestřejším. Vedle sebe zde kvete Smetánka lékařská, Sedmikráska chudobka, Orsej jarní, Rozrazil rezekvítek, Violka vonná, ale také spousta divokých bylinek. Kdo by neznal Svízel přítulu, Popenec, Řebříček, Česnáček lékařský. V jarní zeleni lze objevit i Přesličku rolní.

S přispěním samotných dětí, které pod dohledem zhotovily a opečovávají ptačí budky a krmítka, najdou svá útočiště i možnost hnízdění nejrůznější druhy ptactva. Pravidelně v budkách vyvádějí svá mláďata Sýkory koňadry. Do krmítek přilétají i další druhy sýkor nebo vrabců. V chladném období využívá zhotovený ježčí domeček Ježek západní. Školní zahrada je tak místem nejen pro růst rostlin, stromů a živočichů, ale také prostorem pro zdravý pohyb a rozvoj dětí. Děti zde najdou nejen místo pro hru, zábavu i odpočinek, ale také poznání. Mohou sledovat ptactvo na krmítku, pozorovat růst ptáčat v budkách, zkoumat rozmanitost rostlin a samy se podílet na vzhledu a údržbě celá zahrady.

I takto si děti tvoří vztah k přírodě i její ochraně.

Zahrada – okno do přírody