Zlatá nebo matička stověžatá Praha byla pro žáky našich 9. tříd dne 6.11.2019  sametová. V souvislosti s 30. výročím sametové revoluce jsme se vydali na exkurzi přímo na místa, kde se před 30 lety rozhodovalo o pádu komunistického režimu v Československu – na Národní třídu a Václavské náměstí. Zároveň jsme si návštěvou dalších pražských památníků a významných míst připomněli i další významné události 20. století – záchranu židovských dětí sirem Nicholasem Wintonem v r. 1939, rozehnání studentů, kteří v únoru 1948 chtěli přimět prezidenta Beneše, aby nepřijímal demisi nekomunistických ministrů a neumožnil Gottwaldovi převzetí moci, smrt Jana Masaryka na nádvoří Černínského paláce v březnu 1948, sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Zastavili jsme se také u památníku obětem komunistického režimu na úpatí Petřína a zbyl čas i na pražskou klasiku – Petřín, Strahov, Loretu, Hradčanské náměstí a Pražský hrad, Nerudovu ulici, Kampu, Karlův most, Staroměstské náměstí s orlojem, Karolinum a Stavovské divadlo.

Listopadovou Prahu jsme si díky nádhernému slunečnému počasí, výbornému průvodci a malému množství turistů opravdu užili.

 

foto zde